Červen 2014

Kreslíme okolí školy

26. června 2014 v 11:36 | Adéla V. a Ilona K.
Dne 16.6.2014 jsme byli ve výtvarné výchově na školní zahradě. Vzali jsme si papír a tužku. Papír jsme si rozdělili na čtyři díly, vybrali si místo a kreslili, co jsme viděli.
Když jsme dokreslili obrázek, šli jsme zase na jiné místo. A kreslili a kreslili... Ze všech čtyř obrázků jsme si vybrali dva a nakreslili je zvětšené na druhou stranu. Bavilo nás to, protože jsme byli venku, učili jsme se a mohli u toho ležet nebo sedět v trávě.
Další fotografie naleznete v galerii.

Oprava závěrečné ČJ

26. června 2014 v 11:33 | Daniel K.
Opravy závěrečných písemek děláme každý školní rok stejně. Tentokrát jsme si s písemkou z ČJ pomohli navzájem. Asistenti (ti, co měli dané cvičení správně) měli svá stanoviště. Snažili se to "návštěvníkům" vysvětlit. Všichni všechno pochopili (snad) a aspoň budou mít opravu jednodušší.


Další fotografie naleznete v galerii. (Nenechte se nachytat! Usmívající se)

Výlet do Kopřivnice

26. června 2014 v 11:12 | Daniel K.
4.A jela dne 10.6.2014 na výlet. Celá třída si donesla spoustu nových informací, suvenýrů a dokonce i chutí!

Vzpomenete si na první minuty cestování?
Jen ve dvou vlacích se jelo bez křiku. Spoj Ostrava-Svinov - Studénka byl hlučný (nebyli jsme hluční my, ale ostatní cestující (nejspíš studenti), ale k tomu nás vylekaly dva spoje kolem nás!
Bylo v Kopřivnici něco zajímavého?
Ano, určitě bylo. Ve vlaku, na nádraží, ale i na ulici byla velká komunikace okolních lidí s námi, a tím nám hodně pomohli (resp. s panem učitelem). A dalších věcí již bylo spousty, např. jsme si za 20 Kč mohli v muzeu sami vyrobit suvenýr s vybraným potiskem.
Kde jste všude byli?
Nejprve jsme navštívili Technické muzeum TATRA (s tím jsme ve dvojicích plnili pracovní listy), někteří v muzeu nahlédli do expozice Emila a Dany Zátopkových. Následovně jsme neodolali svým chutím a mohli jsme si dát zmrzlinu nebo ledovou tříšť ve stánku. Další zastávka byla u "Husovy lípy," kde jsme se posilnili svačinkou. Poté jsme "vylezli" na zříceninu hradu Šostýn, kde se stal malý úraz. Pan učitel ošetřil úraz dezinfekcí. Dobrodružná cesta pokračovala na Bezručovu vyhlídku, ale v tom byl háček: zabloudili jsme. Tak jsme použili plán b). Plánem b) byla cesta na Raškův kámen. Dojít až k němu bylo hodně namáhavé, protože cesta vedla do strmého kopce. Ovšem usilovná práce našich nohou se vyplatila a za odměnu jsme se mohli porozhlédnout z Raškovy rozhledny, odkud jsme mohli vidět celou Kopřivnici a malé městečko Štramberk.

Co je TATRA?
TATRA je výrobce automobilů, nákladních vozidel, letadel a vlaků. My jsme se šli podívat do jeho Technického muzea. Ovšem Tatra je také výrobce mléka. A proto: "Nepleťte si TATRU s Tatrou!"

Chtěli byste se do Kopřivnice ještě někdy vrátit?
Ano, protože se nám tam moc líbilo.
Jaká byla zpáteční cesta do Ostravy?
Jakmile jsme byli na Kopřivnickém nádraží, pár dětem a paní asistentce se chtělo na WC. Problém byl v tom, že musíme "do kliky" vhodit 5,- Kč a dveře se odemknou. Tak si pár holek, paní asistentka a Matěj zašli na WC. Měli jsme velkou žízeň, protože nám všem docházela voda. Naštěstí jsme si ji mohli napustit zadarmo. Pan učitel se pro jistotu informoval u pokladny a dozvěděl se, že voda je pitná. A poté už nás čekala cesta domů. První spoj z Kopřivnice do Studénky nás dovezl až ke konečné zastávce. Na této zastávce se vlak do Ostravy-Svinova zdržel o 10 minut, a pan učitel řekl, že si můžeme něco koupit u novinového stánku, kde prodávali i nanuky. O deset minut později přijel vlak. Nastoupili jsme a jeli až do Ostravy-Svinova. A v ten okamžik byl problém: díky desetiminutovému zdržení spoje Studénka - Ostrava-Svinov nám ujel vlak do Ostravy-Vítkovic. Pan učitel musel volat rodičům, aby o tom byli informováni. Za třicet minut přijel spoj do Ostravy-Vítkovic a jeli jsme domů. Konečně! A jsme zase v Ostravě. Rodiče si přebírali své děti a postupně odcházeli.
Výlet 4.A, jak píše tento článek, byl asi úžasný! Nechtěl/a by sis tam taky zajet?
Další fotografie se nacházejí ve fotogalerii. (A zase se necháte nachytat... Usmívající se)

Merkur

26. června 2014 v 9:43 | Daniel K. a Matěj Š.
Dne 9.5.2014 jsme se rozdělili do skupin a stavěli ze stavebnice MERKUR. Každá skupina dostala jednu stavebnici a z těchto stavebnic měla vyrobit jakýkoliv dopravní prostředek (např. pro tělesně postižené). Zkoušeli jsme, jak se pracuje se šroubovákem, klíčem, šrouby a maticemi.
Stavěli jsme modely z katalogu nebo z vlastní fantazie.
Na závěr jsme představili své modely ostatním. A ve středu, po výletě, jsme je zase rozkládali. Že se nám to líbilo, je poznat i z fotografií.

Další výtvory naleznete v galerii. (Pokud se nenecháte nachytat... Usmívající se)

Hledej pramen vody 2014

26. června 2014 v 9:26 | Daniel K. a Matěj Š.
V roce 2014 jsme se účastnili soutěže Hledej pramen vody. Soutěž měla dvě části uspořádané k Světovému dni vody, který je 22.3. První část byla teoretická, při které jsme obdrželi 6 pracovních listů, které jsme měli splnit do určitého termínu.
Dne 16.4.2014 jsme si udělali "extrémní" výlet k Ostravici. Plnili jsme různé úkoly, které jsme si domluvili den předem.

Poslední úkol jsme dělali společně, protože jsme vytvářeli myšlenkovou mapu na téma "voda."
Druhá část se konala na Slezkoostravském hradě dne 30.5.2014. Vybrali jsme si pětičlenný tým, v kterém byl Matěj, Markéta, Dan, Elizabeth a Petr. Začali jsme 5. místem.

Nejsložitější pro nás byl "Most na druhý břeh." Zvládl ho jen Matěj.
Pro ostatní byl připraven doprovodný zábavný program, jako například výcvik policejních psů. Mohli jsme si obléct oblek zloděje - byl dost těžký.
Byli jsme také na představení Janáčkovy filharmonie Ostrava a vytvořili jsme, spolu s nimi, zajímavou píseň.
A na závěr proběhlo vyhodnocení. Nakonec jsme skončili sedmí z osmnácti soutěžících škol. Se svým výkonem jsme byli spokojeni.

Další fotky naleznete v galerii. (Pozor, jsou pozpátku!)

Krepáci

25. června 2014 v 11:31 | Daniel K. a Matěj Š.
Dne 11.6.2014 jsme v pracovních činnostech vyráběli "krepáky." Donesli jsme si krepový papír a ruličku od toaletního papíru. Pak jsme vzali ruličku a vyměřili jsme si, jak dlouhý krepák budeme potřebovat.
Poté jsme s tím něco udělali a stvořili se nám "krepáci." (Např. prase, myš, sova atd.) Matěj vynalezl krepákovou sovu s dvěma hlavami a Jirka vytvořil myš s mikrofonem (nejspíš myš moderátorka). Moc se nám tento nápad líbil a moc jsme si s tím hráli (i doma). Nakonec jsme si udělali rychlou výstavu a pro vás si ji vyfotili.
Další "krepáky" naleznete v galerii.

Maňáskové divadlo

25. června 2014 v 11:21 | Matěj Š. a Daniel K.
Dne 26.5.2014 jsme vyráběli loutky z ponožek. Stačila nám k tomu jen ponožka, kus papíru, plastové oči, látka a bambulky. Pan učitel si přinesl tavící pistoli a slepil nám oči a látku. Na závěr jsme byli ve dvojicích a vytvořili jsme maňáskové divadlo.
Matěj a Petr měli Přepadení v Africe, Danek a Tereza Bankovní přepadení apod. Markéta byla moderátorka.
Další maňásky najdete v galerii.

Škola naruby

25. června 2014 v 10:45 | p.uč. Dořičák
Jaké to je, když se prohodí role? To jsme si mohli vyzkoušet jedno pondělí...

Další fotografie naleznete v galerii.

Libuše a Přemysl

11. června 2014 v 9:38 | p.uč. Dořičák
Půjčili jsme si pracovní listy a hledáme, kreslíme a bádáme v našich dějinách...
Další fotografie naleznete v galerii.

Plastelínové nádoby

6. června 2014 v 11:31 | Markéta S.
Jednou nás napadlo, že když probíráme pravěk, tak se v pracovní výuce do toho zkusíme vžít - co to obnášelo? Zkoušeli jsme vyrobit hrníčky, talíře, příbory a další věci. Jak se říká, fantazii se meze nekladou. Když jsme měli výrobky hotové, vyfotili jsme je a zase zničili, abychom mohli stvořit další díla. Elizabeth a Petr zkusili jestli jim jejich hrníček vydrží, i když tam nalijí vodu....Vydržel... ! Ale plastelína ne. Ta nám málem zplesnivěla. Tak vám radím - Voda v plastelíně nemá co dělat!!!

Další výtvory naleznete v galerii.